2010. június 20., vasárnap

Két fontos ügy!

A hatalmi ágak alkotmányos elválasztása, a jogalkalmazás függetlensége; a véleménynyilvánítás, a sajtó szabadsága

Amit a hatalomra került Fidesz eddig művelt, az a legpesszimistább várakozásokat igazolta: a kormányzat még föl sem állt, már hozzákezdtek - nyilván gondosan és jó előre kidolgozott elképzeléseket megvalósítva - a közélet totális megszállásához, akár az alkotmány naponkénti babrálásával is. Teljesen igaza van Vásárhelyi Máriának, amikor azt mondja: a Fidesz gyarmatosítóként viselkedik.
A parlamenti ellenzék gyenge, koncepciótlan, karaktere bizonytalan. Az LMP fontos ügyekben a Fidesz csatlósaként viselkedik, az MSZP minden szempontból szétesettnek tűnik: nem vállalja az elvi természetű konfliktusokat - olyan törvények megvitatásában volt "partner", teljesen értelmetlenül, amelyeket úgy kellett volna elutasítania, hogy például módosító javaslataival sem vesz részt annak a látszatnak a megteremtésében, mintha Magyarországon működnék a parlament. A szocialisták eddigi magatartása egyszerűen szánalmasnak mondható, Fideszt támadó megnyilvánulásaik pitiánerek, kontraproduktívak (Szijjártó modorában nincs értelme a Fideszt támadni! – ld. például Török Zsolt legutóbbi szövegét arról, hogy megérti, ha az Orbán családnak pénzre van szüksége…).
Ilyen körülmények között minden korábbinál fontosabbak a civil társadalom demokrácia melletti kiállásai.

1.

A kormányra került Fidesz vezető politikusai folytatják azt a visszataszító hecckampányt, fenyegetőzést, amelyet még ellenzékben kezdtek el; naponta fogalmaznak meg „feladatokat” a jogalkalmazók számára. Megnyilvánulásaikkal durva nyomás alá helyezik az elvben független igazságszolgáltatást - végtelenül szomorú, hogy a lelépő köztársasági elnöknek ehhez szava sincs.
Különösen kirívó az az eszelőséggel határos, gátlástalan és karaktergyilkoló szándékú fenyegetőzés, amelyet Gyurcsány Ferenc ellen folytatnak. A kormányzat magatartása azt eredményezheti, hogy egyrészt a jogalkalmazás még megmaradt hitelessége is elveszik, másrészt olyan atmoszféra alakul ki, amelyben akár jogszerű eljárások is a koncipiáltság gyanújába keveredhetnek.
A témával kapcsolatos nyilatkozat ismertetése:
A magyar értelmiség számos jeles képviselője írta alá azt a felhívást, amely a „szabadság védelmére” hív föl: „a demokratikus jogállam magyar híveit növekvő aggodalommal tölti el, hogy az országgyűlési választás nyertesei a kormányváltást 'forradalomnak' tekintik, a politikai ellenfél választási vereségét pedig alkalomnak az ellenféllel való leszámolásra. Az 'elszámoltatás' fogalmában összemossák a bűncselekményekért való jogi felelősségre vonást a másfajta politika egzisztenciális szankcionálásával, s ez jogállamban megengedhetetlen".
A Fidesz frakcióvezetőjének korábbi nyilatkozatát követően most Kövér László fenyegetőzött Gyurcsány Ferenc korábbi miniszterelnök elleni eljárással, a politikai ellenfélnek a közéletből való erőszakos eltávolításával. A negyvenes évek végén is így kezdődött a demokrácia felszámolása, és nem lehet kétségünk afelől, hogy a politikai ellenfélnek a közéletből való eltávolítása ezúttal is hasonló célt szolgál. A demokratikus jogállam magyar híveiként tiltakozunk a Fidesz „elszámoltatási” kampánya, a vezető Fidesz-politikusok fenyegető nyilatkozatai ellen, és felhívunk mindenkit a szabadság védelmére”, áll a felhívásban.

Felhívom a figyelmet a csatlakozás lehetőségére: demokracia2014@gmail.com

2.

Úgy tűnik, a média teljes kontrollját célzó elképzelések váltják ki az első, remélhetően igazán komoly ellenállást - a szakmában és a civil társadalomban is. Fontos volna Sólyom mielőbbi megszólalása - dehát ebben csak reménykedni lehet.
Viszonylag rövid, tömör állásfogalásában az EKI vetette alá a legkomolyabb bírálatnak az ismertté vált elképzeléseket. Kiadott közleményében - Nyílt levél a törvényhozásnak a média szabályozásáról szóló alkotmány- és törvénymódosító tervekről - a javaslatok visszavonására szólít föl.

Fontosnak gondolom, hogy minél többen ismerjék meg ezt a levelet - tegyük meg hát érte, amit tehetünk!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése