2010. június 30., szerda

Budapest, 2010: Berlin vagy Budapest, 2008..?

A címhez kapcsolt írásból: "2008-ban több száz radikális ellentüntető támadt a felvonulókra" - szép dolog, mondhatom! Náci-nyilas martalócokat, bűnözőket, akik előre megfontoltan, szervezetten, bűnszövetségben követték el cselekedeteiket, "radikális ellentüntetőknek" becézni...
Egyébként a vélhetően ismét martalóckodásra készülő (mi másra volnának képesek?) homofóbok, nácik-nyilasok, lelátói hordák - szokásuk szerint - a kereszténység megvédésére is hivatkoznak. Idén azonban - ezt biztosra vehetjük, igaz? - a történelmi egyházak az egész keresztény közösség nevében határozottan visszautasítják ezt a kéretlen "védelmet"...
Akkor pedig halleluja!
Ám amíg ez és más is megtörténik, emlékeztetőül fölidézem azt a beszámolót, amelyet a 2008-as ocsmány pogrom után írtam.
Íme:
Pogrom után: indulatos töprengések
2008. július 15.
A melegek és a velük szimpatizálók idei felvonulása alapvetően különbözött a tavalyitól: nélkülözte a karneváli ("szeméremsértő") jelleget, tisztán emberjogi megmozdulássá vált.
A felvonulók között nagy számban voltak olyanok, akik éppen az egyenjogúságra törekvéssel szimpatizálva, no meg a náci jellegű fenyegetőzések ellen tiltakozva, szolidaritásból álltak a menetbe. Azoknak, akik a „szeméremsértésre” hivatkozva akarták megakadályozni a demonstrációt, módjuk volt meggyőződni minderről, ám bebizonyosodott, amit mindenki tudhatott: az efféle hivatkozások közönséges hazugságok, a homofób hisztériát és erőszakot igazolni szándékozó, önhergelő-gátlásoldó handabandázások. Aki tanúja volt az eseményeknek, tudja: a homofób gyűlölködés egyúttal a rasszizmusnak és a kormányellenességnek álcázott, valójában az alkotmányos rendre, a demokráciára támadó - egy ideig jobbára csak verbális - erőszaknak is hordozója, kifejezője volt: a „mocskos buzik” után a leggyakrabban a „mocskos zsidók” és a megszokott, Gyurcsány-ellenes tahó ocsmányságok és bornírt kommunistázások voltak hallhatók. No meg – azt hinné az ember! – a hívőket megszégyenítő szemforgató kereszténykedések, továbbá a minden becsületes magyart elborzasztó, fölháborító nyilasházmester-szintű hazafiaskodások…
A menet fegyelmezetten haladt, bár néhányan feleslegesen, de nem durván cukkolták a magából kivetkőzött, vademberek módjára viselkedő Andrássy úti „közönséget”. Elképesztő jelenetek sorozata volt látható: például egy férfi (apa?), kislánnyal (szegény gyerek!) a nyakában, felbőszülten ide-oda ugrálva próbálta a kordonon keresztül megütni a hozzá közel kerülő „buzikat”, mocskolódó trágárságok üvöltözése közepette; lumpen külsejű és középosztálybelinek tűnő emberek egymással vetélkedve igyekeztek minél aljasabbnak látszani, kordont rázva, dobálózva, - dermesztő volt a belőlük áradó primitív gonoszság. Hasonló embereket lehetett látni a különböző „balliberális” rendezvények ellen magukat lincshangulatba hergelve „tiltakozók” vagy egyes megemlékezéseket ellehetetleníteni akarók között, 2002 óta. Elgondolkodtató ez a dolog: az ilyen embercsoportok maguktól nemigen szoktak „a történelem színpadára” lépni, „normális” körülmények között nem szokásuk istenre, kereszténységre és hazára hivatkozva ennyire megvadulni… Ha az eszelősen őrjöngő figurák előképeit keressük, talán Fejes Endre Rozsdatemetője juthat eszünkbe, no meg 1944 és az 1956-os szégyenteljes lincselések. Mert nehéz szabadulni attól az érzéstől, hogy az Andrássy úti „közönség” - a pontosság kedvéért: annak többségi része, a söpredék - nincs már messze attól, hogy a Hősök téri náci horda módjára viselkedjen, akár emberölésre is készen. Eörsi Istvánra is gondolhatunk, aki nem akármilyen támadásoknak volt kitéve, mikor észlelte a fasizmus iránti lelki igény megszületését - jó ideje már sokkal többről van szó. (Az egyéni felelősség fontosságát nem tagadva meg kell állapítani, hogy az ilyen embercsoportok „hazafias”, „kereszténykedő”, nyílt színi brutalitása mindig súlyos, a kormányoktól nagyrészt független, a rendszer rossz működéséből eredő gondokra is visszavezethető.)
Korábban nem tapasztalt, joggal példátlannak nevezhető rendőri biztosítás kísérte a felvonulást. Ez sem volt képes azonban megakadályozni az egyes keresztutcákból a menetre zúduló tojászáport - itt azért meg kell „köszönni” némely rendőrségi, ügyészségi és bírósági (ostoba és gyalázatos, akaratlanul/?!/ is garázdaságra buzdító) megnyilatkozásokat, sugalmazásokat a tojásdobálás jogszerű voltáról, amelyekre szorgalmasan hivatkozott is a net egymástól nehezen elválasztható „nemzeti”, „konzervatív”, „keresztény”, „hagyományőrző”, továbbá náci-nyilas része. Szórványosan azért vízzel teli üdítős palackok, üvegek, néha kövek, dinnyék stb. is repültek. A helyzet kellemetlen volt, de csak ritkán veszélyes. A menetet egyik oldalról rendőrségi járművek, másik oldalról megfelelően beöltözött, jól látható azonosító számot viselő rendőrök védték.
(Azóta ismertté váltak a gyorsított eljárásban megszületett ítéletek, amelyeket bennem az első indulat hülyéknek, a második kihívóan pimaszaknak, a harmadik pedig gyáván igazodóknak nevezett. Mindenesetre a képtelen döntések és megbotránkoztató indoklások mögül ma még hiányzik a joganyag /talán ezért hazudoztak már másnap az érintettek összevissza a széles körű felháborodás hatására/, de a várhatóan gyorsan egységesülő gyakorlat majd utólag megtermi azt is. Szükség is lesz rá, mert a tojásdobálás szabadsága sem lehet korlátlan: amennyire érthető, helyeselhető, sőt: ösztönzendő a magyarok effajta véleménynyilvánítása a buzikról, libsikről-zsidókról, szocikról-komcsikról, cigókról és majd az oláhokról, tótokról, rácokról, biciklisekről és ágrólszakadt, sehonnai demokratákról, annyira elfogadhatatlan ugyanez, ha fideszes-kereszténydemokrata politikusokról, napjaink „szabadságharcosainak” védőiről, netán egyházi méltóságokról, a Magyar Tudományos Akadémia elnökéről, esetleg ügyészekről vagy, horribile dictu, bírákról van szó…)
Minden elismerést megérdemel a rendőrség azért, ahogy számos lehetőségre fölkészülve sokáig alapvetően sikerrel tartotta fenn az elviselhetőnek nevezhető állapotokat. Ugyanakkor az utólagos értékelések mintha nem látszanának kellően mérlegelni számos igen súlyos hibát, amelyet a rendőrség még a felvonulás előtt, illetve alatt követett el. Bármennyire érthető is például a rokonszenves budapesti főkapitány igyekezete, hogy védje-dicsérje „kollégáit”, a jövő szempontjából megnyugtatóbb lett volna, ha a tanulságok, a hibák értékelésére kezdettől több hajlandóságot mutat.
Mert bizony durva hiba volt a felvonulás „betiltása”, amelyért egyébként megszégyenítő dicséretben részesültek az illetékesek a náci-nyilas orgánumoktól, de némely „mérsékelt” jobboldali fórumtól is. Ez a betiltás nélkülözött minden jogalapot, és ennek felelősét/felelőseit meg kellene nevezni!
Komoly kérdések vethetők fel a demonstrációt megelőző időszak rendőri tevékenységével vagy éppen a tevékenység hiányával kapcsolatban. Például a legismertebb nyilas (kurucgyalázó) honlapon egy bizonyos Kovács Géza, aki a magát „Magyar Önvédelmi Mozgalomnak” nevező banda alelnökeként mutatkozott be, hosszú időn át toborzott „öntudatos hazafiakat” melegek és - „ha kell” - rendőrök megverésére. Nincs információ semmilyen rendőri intézkedésről - ha lett volna ilyen, helyes lett volna erről tájékoztatni a közvéleményt -, ahogy arról sincs, hogy a végül is pogromszerűvé vált őrjöngés után vizsgálják-e a MÖM szerepét, felelősségét, fölvetődött-e a banda feloszlatására irányuló eljárás megindítása. Mindenesetre a nyilas jellegű terrorszervezet honlapján ma is követhető a martalóckodásra, a náci jellegű banditizmusra való felkészülés és az utólagos önelégült értékelés is.
A hírek szerint különben még a felvonulás előtt a MÖM és a náci honlap ügyében a Btk. - jogalkalmazóink által érthetetlenül és elfogadhatatlanul, a törvénysértés gyanúját fölvető módon ignorált! - 269.§-ára hivatkozó feljelentés érkezett, amelynek kezeléséről a nyilvánosságot nem tájékoztatták.
(Érdekes persze a már említett kurucgyalázó nyilas portállal kapcsolatos magatartás is: az ember azt gondolná, azért fordultunk jogsegélyért az Egyesült Államokhoz, mert megítélésünk szerint a honlap sorozatosan súlyos bűncselekményt megvalósító tartalmakat közöl. Ha pedig így van (mi más törvényes oka lehetett volna a kérelemnek?), akkor ennyi idő óta csak kellett volna hallanunk valamit a honlap itthon élő készítői és szerzői elleni eljárásokról…)
Alighanem elkerülhető hiba volt az is, hogy a keresztutcákban az Andrássy úthoz túl közel, dobótávolságon belül helyezték el a kordonokat. Helytelen továbbá, hogy a tojászáport semmilyen rendőri intézkedés nem követte – a legvadabb esetben, a Székely Mihály utcánál jogos lett volna s ha igen, akkor pedig kötelező is az oszlatás. A kapacitás korlátozottságából eredő nehézségek azonban ebben az esetben még érthetőek és méltányolhatóak.
Szép volt, ahogy a Körönd két oldalán elvezették, egymástól kellő távolságra az „ellentüntetőket” és a „büszke menetet”: tervezettnek, kiszámítottnak tűnt a dolog. Ám tökéletesen gátlástalan, akár gyilkosságokra is kész bandákkal szemben a világon sehol sem lehet mindenre felkészülni.
Mert ami a Hősök terén és környékén történt (az események némely részletéről a felvonulók csak a tévékből értesülhettek, szerencsére), az minden képzeletet felülmúló, rémálomszerű jelenetsor volt. Bármennyire késleltették is a térre érkezést, mégis a szükséges rendőri erősítés megérkezése előtt jutott a polgárjogi demonstráció a helyszínre. Így aztán sokan tanúi lehettek a dorongokkal, kövekkel és Molotov-koktélokkal, könnygázzal(!) támadott rendőrök megdöbbentő kiszolgáltatottságának. Az elképedésből aztán hamar ocsúdni kellett, érzékelve saját veszélyeztetettségüket: távolról ugyan, de hihetetlen mennyiségű kő és üveg zúdult a felvonulókra, akiket aztán a rendőrök „ketrecbe” tereltek - groteszk, ám a kialakult helyzet képtelenségét jól érzékeltető a pillanat: az alkotmányos jogaikat békésen gyakorolni szándékozó emberek ketrecben, míg kint, a „szabadban” dühöngő náci horda… Röviden: volt egy időszak, amikor a kis létszámban jelen lévő rendőrök sem magukat, sem a felvonulókat nem tudták megvédeni a teljes joggal életveszélyesnek nevezhető szituációktól, s a horda akár a siker reményében próbálkozhatott volna a rendőrök és a ketrecbe tereltek megrohamozásával.Ez súlyos kudarc volt. Magyarázható, hiszen kivételesen elszánt, jól felkészült-felkészített, mozgékony csoportokba szervezett bűnözőkkel kellett megküzdeniük - hasonló helyzetek bárhol előfordulhatnak. De a kudarcot el kell ismerni, a tanulságokat meg kell fogalmazni.
Aztán megérkezett az erősítés, oszlatásra sorakoztak föl a rendőrök. S a következő, nevetséges, idióta pillanatot a legtöbben ugyancsak a tévékből „élvezhették”. Felhangzott a rendőri figyelmeztetés: „Hölgyeim és Uraim!” – haljak meg, ha nem így… Aztán a megszokott lassú kiszorítás, majd a hordától már ugyancsak megszokott brutális támadást követően a „hagyományos” befejezés: könnygáz, vízágyú, szétkergetés.
(Két nappal az események után Szabó Máté ombudsman megvilágító erejű bejelentést tett: közölte, hogy ami a Hősök terén történt, az bűncselekmény volt, nem gyülekezés, mert gyülekezőknek nincs joguk rendőrökre, békés polgárokra támadni… Ám utána azt is olvashattuk, hogy a hatályos (gyülekezési) törvény a foganatosítottnál erélyesebb védekezést nem tesz lehetővé. Azt gondolom, ezért nem érdemes ombudsmant tartani!)
Nincs olyan törvény, amelynek alkalmazása olykor ne kívánná meg az értelmezést – jó persze, ha erre minél szűkebb tér nyílik. De a szóban forgó eset ugyanolyan egyértelmű volt, mint számos korábbi, ahol a mostanihoz hasonló hibát követett el a rendőrség. (Az elsősorban a „polgári jobboldalról”, a legnagyobb ellenzéki erő és annak szélsőjobboldallal közös szellemi holdudvara, médiabirodalma által gyakorolt, a jogalkalmazókra irányuló állandó nyomás magyarázza a hiba ismétlődését, de nem teszi azt elfogadhatóvá.) Onnantól ugyanis, hogy rátámadnak a rendőrökre vagy a gyűlölt „buzikra”, „libsikre”, „zsidókra” stb., ráadásul szervezett csoportokban, fölfegyverkezve, élet- és közveszélyes helyzeteket teremtve, akár az emberölés eshetőleges szándékával martalóckodva, nos, onnantól nincs „Hölgyeim és Uraim”, nincs kiszorítás meg oszlatás se: lehetőség szerint bekerítés van, a törvényes erőszak alkalmazásával az ellenállás megtörése van, utána pedig a lehető legtöbb gazember előállítása és bíróság elé juttatása van. Persze, nem rongálás és garázdaság vádjával…

2010. június 27., vasárnap

"Haditudósító" iskolaigazgató...


Kompország, merre jársz, hová tartasz..?


Miközben a nyugatos polgári demokrácia megfogyatkozott számú hívei reménytelennek tűnő utóvédharcukat vívják a nagypolitika terepén, kevesebb figyelem jut az önkormányzatok világára - arra a világra, amelyben régi kísértetek támadtak föl. Sok-sok információ juthatott el az érdeklődőkhöz az elmúlt évek, nagyjából az elmúlt évtized megdöbbentő változásairól, de a helyzet súlyosságát hitelesen bemutató, a lehetőségek határáig teljességre törekvő képet - tudtommal - még senki sem állított össze.


Magam a probléma egy vonatkozásáról itt próbáltam számot adni:
Önkormányzatok a szélsőjobb mocsarában.
Ami azt illeti, abban az ügyben az új kormány alighanem hatékonyabb lesz elődjénél...
De mit kezd Verőcével,
Mikepérccsel, Kiskunlacházával ésatöbbivel, ésatöbbivel - azokkal az önkormányzatokkal, a melyekben az egy a tábor kezében a hatalom?
Mert már nem az a probléma, hogy például önkormányzatok sokasága sérti meg folyamatosan a még hatályban lévő alkotmányt (rendszeressé váltak például a közös egyházi-önkormányzati szertartások), hanem az a kérdés: mennyire lett elfogadottá, mennyire hatja át a magyar önkormányzatokat (és nem csupán a kicsiket!), mennyire tudott intézményesülni a történelmi egyházak által is megtámogatott, hamisítatlan szélsőjobboldaliság (ld. például
ezt a mindennapos "apróságot")?

Hány Tordas van ma hazánkban, ahol
haditudósító* iskolát igazgathat?

A fentebb látható szép épületben működik a "finnugrista" Sajnovics Jánosról elnevezett iskola, amelynek házirendje így kezdődik:
Tanulj szorgalmasan, mert az életben tudás nélkül nem boldogulsz! Képezd és műveld magad akkor is, ha az iskolát elhagyod! Kövesd a jó példát és te is légy példaadó!
Viselkedésedben, tisztaságban, önfegyelmezésben mindig az elsők között légy! Becsüld mások munkáját, törekedj a szépre, jóra!
Minden cselekedeteddel szolgáld hazádat, családodat! A lobogó az egész magyarság jelképe, nemzetedet tiszteld benne! Ne tűrd, hogy megalázzák, mellőzzék, vagy semmibe vegyék! Himnusz alatt mozdulatlanul állj, hisz akkor egy nemzet imádkozik. Adj példát másoknak is! Szeresd a községet, amelyben élsz! Rosszat ne mondj róla!
Közös erő és akarat eredményei örökéletű alkotások.
Szüleid nem magukért, érted élnek.
Szerezz nekik örömet! Ne légy hálátlan!
Szeretettel gondolj tanítóidra! Ők a legnehezebb, s egyben a legnemesebb munkát végzik. Neked is sok kincset adnak.
A természeti értékeket, a közösség vagyonát védd és kíméld!

E magasztos hangú útmutatás után aligha lephet meg bárkit is, hogy a pedagógiai programban Váci Mihályt idézik...

Kosaras Péter Ákost 2008-ban nevezték ki az iskola igazgatójává - pedig, mondhatni, országos vitát váltott ki személye. De az önkormányzat ragaszkodott hozzá, nyilván annak ismeretében, hogy jelöltjük táltos, újnyilas stb. honlapok kedvence, érdekes "történelmi ismeretek" előadója (a HVIM budapesti szervezetének ajánlója, 2008-ból: Április 17-én 19.00 órától Kosaras Péter Ákos tart előadást azokról a II. világháborús magyar önkéntes harcosokról, akik nem tették le a fegyvert, és a végsőkig harcoltak a bolsevizmus hordái ellen; egy frissebb, 2010. februári "előadás" beharangozója:
Kosaras Péter Ákos előadása Budapest ostromáról és a kitörésről.

Csütörtök, 2010 Február 11

1945. február 11-én este mintegy 22 ezer magyar és 25 ezer német katona gyülekezett a budai Várban, hogy megkezdjék a történelem egyik leghősiesebb vállalkozását.... EMI-klub)
Gyenge lakossági, szülői tiltakozás után a kialakult helyzetet, úgy tűnik, mindenki elfogadta. Az igazgató pedig továbbra is ellátja "haditudósítói" tevékenységét... S bár netes folyóiratának linkje nem látható az iskola honlapján, vélelmezhető, hogy az önkormányzat, a szülők és a diákok egyaránt ismerik, olvassák.
Nagy baj persze nem lehet, mert mint az iskola éves programjából kiderül, a karácsonyi ünnepségen részt vesznek az egyházak képviselői is.
Formálódik hát a szebb jövő - de tudjuk-e, hány Tordas van még hazánkban?
*Már az is megdöbbentő, hogy ilyen embert iskolaigazgatóvá lehet kinevezni a mai Magyarországon. De arra aligha lehet megfelelő szavakat találni, hogy "haditudósítói" tevékenységét kinevezése után sem kell abbahagynia vagy legalábbis szüneteltetnie...

2010. június 25., péntek

Ez normális.?! - 12.

Ép értelmű embernek elég sokat kell töprengenie, mondhatnám, dolgoznia, míg valamirevaló ökörséget kitalál - "ezekből" meg csak úgy dől a hülyeség...
"... az emberek embere akarok lenni" - hát az nem fog menni! legfeljebb a zemberek zembere lehet...
„én nem leszek a kormány, a kormányzat törvényalkotási lendületének a gátja" - nahát! ki gondolta volna az ellenkezőjét?
Az új alkotmánynak szerinte olyannak kell lennie, hogy akár Szent István intelmeivel, az Aranybullával vagy akár a vérszerződéssel is össze lehessen vetni - inkább nem kommentálom...
Schmitt Pál szerint a költségvetés sem érinthetetlen. „Miért is lenne az a szuverén nép számára?” :-)))))))))))))
Ha elnökké választják, összefogást hirdet a magyar nyelvért, mert „az édes magyar nyelv rossz állapotban van” - nobozmeg...
„Vajon ki akadályozhatna meg abban, hogy a nagy elnök elmenjen egy általános iskolába vagy akár egy óvodába a kicsikhez?”. Fontosnak nevezte, hogy a cigány gyerekeket is betereljék az iskolába - nahát! tényleg: ki akadályozhatná meg?! És a cigány gyerekeket illetően is igaza van: köztudott, hogy nem járnak iskolába...
Ők a feleségével meg is fogadták, hogy soha nem fekszenek le haraggal. „Ezért lefekvés előtt mindig van puszi vagy kézfogás” - hát az ima?! Istenke haragunni fog!
Schmitt Pál – idézzük – hetente vesz görögleckét, s negyven fekvőtámaszt csinál. „De őszre már ötvennél fogok tartani, az hétszentség!”
„S ha már a jóisten rám testálja az elnökséget, csinálni, bírni fogom, a feleségemmel, a first ladyvel együtt.” - Orbán Viktort jóistennek nevezi?! Szuverén elnöknek ígérkezik... Szerintem csak I. Orbán Viktor (=jóisten) személye körüli "köztársasági elnök" lesz.
S amikor az ember azt hinné, többet már nem lehet, jön Semjén:
„Itt az ideje annak, hogy az arisztokratikus attitűd helyett a plebejus attitűd érvényesüljön, olyan köztársasági elnök kell, aki közülünk való.”

Igen: közülük való, de azért plebejus attitűdűnek nem nevezném... Bár azok, akik szerint a hetenként háromhetenkéntnek vagy bármi másnak is értelmezhető, bármit-bárkit bárminek-bárkinek nevezhetnek...

2010. június 23., szerda

Ez nooormális.?! - 11.

(1-10.: jehu.nolblog.hu)
Közveszélyes hatalom - avagy visszatolakszik a Gyurcsány-korszak...
Valakik - nyilvánvalóan a lejáratás szándékával - a miniszterelnökség, illetve Szijjártó Péter nevében az alábbi közleményt adták ki (remélem, hamarosan kiderül, hogyan fordulhatott ez elő!):
Budapest, 2010. június 23., szerda (OS) -
Az emberek egyértelmű döntése ellenére a Gyurcsány-korszak folyamatosan tolakszik vissza. Az országgyűlési választáson az emberek határozottan és egyértelműen lezárták a Gyurcsány-korszakot, és ezzel lezárták a hazugságok, az adathamisítások, a rendőri brutalitás és a korrupció korszakát. Jól látszik azonban, hogy továbbra is harcolni kell a Gyurcsány-korszak ellen, mert az újra és újra vissza akar térni.
Szijjártó Péter,a miniszterelnök szóvivője
Kiadó: Miniszterelnökség

Ha a közlemény netán hiteles, akkor nagyon nagy a baj: a hatalom a még ellenzékből elkezdett hecckampányát bolsevik mintára fölerősíti, s alapos okkal az is föltételezhető, hogy tényleg koncepciós pereket készít elő.
Az nyilvánvaló, hogy e közlemény (ha hiteles) szerzője meg azok, akik ezzel azonosítják magukat, annyira hülyék és alávalók, hogy hatalomban maradásuk közveszélyesnek tekintendő! Mert akik ilyen szinten merik adni az idiótát (e közleményhez hasonlók a Rákosi-korszakban, illetve az 1956 utáni megtorlások idején jelentek meg, amikor már megszülettek az eltervezett perek ítéletei is), azok egyrészt nagyon megvetik, nagyon hülyének nézik a zembereket, másrészt nagyon mocskos szándékaik vannak.

Erdőbe bújt szocik

Van úgy, hogy „erdőbe viszik”, azaz megtévesztik az embert; pártokat is meg lehet téveszteni, ha nincs világos képük saját helyzetükről, feladataikról, ha nincs következetesen vállalt eszmeiségük.
A szocikat azonban nem mások vitték erdőbe - maguk bújtak oda, tán abban reménykedve, hogy önmaguk elől is eltitkolhatják, mennyire dezorientáltak, opportunisták. Most például olyan embert jelöltek köztársasági elnöknek, aki a nagyközönség számára ismeretlen, ezért eleve alkalmatlan arra, hogy megjelenítse a kormánypárttal szembeni szoci alternatívát.
Dehát nincs is „szoci alternatíva”! - az MSZP egyszerűen kitér minden lényegi konfliktus elől. Az elvi okokból elfogadhatatlan javaslatok (Trianon, kettős állampolgárság, média, alkotmánybíróság, három csapás, választások stb.), illetve az elfogadhatatlan magatartás (az alkotmány naponkénti babrálása, pökhendiség stb.) határozott elutasítása helyett részletkérdéseken tökölnek, kenetes pofával közös célokról is hadoválnak, vagy éppen Szijjártó modorában pitin kötözködnek (Orbán család pénze stb.) - egyszerűen borzasztó, mennyire nem hajlandó/nem képes az MSZP tényleges helyzetének megfelelő magatartást tanúsítani. Mindent elkövet azért, hogy megsemmisüljön - és nem zárható ki, hogy ez az egyetlen, amire képes, és aminek végül is pozitív hozadéka lehet: utat nyithat új, hiteles szocdem politikai erőnek.
Vissza Balogh Andráshoz: ez az ember elérzékenyülve beszélt meghallgatásának "csodálatos" atmoszférájáról; Lendvai örömködött, amiért a Fidesz alkalmas jelöltnek minősítette Baloghot. Talán azért, mert Balogh kijelentette: aláírta volna a kettős állampolgárságról szóló törvényt - s talán (teszem hozzá) az istenkedve trianonozót is... Pedig a mai helyzetben teljesen egyértelmű: az a szoci jelölt, akiről a Fidesz akár csak eljátszhatja is, hogy megfelelőnek tartja, rossz jelölt. (Ezzel persze nem akarom azt állítani, hogy a Fidesz esetleges elutasító véleménye perdöntő bizonyítéka volna a jelölt alkalmasságának...)
Négy évet talán elbujkálhat az MSZP az erdőben - aztán végük. És ebben csak az a baj, hogy ha a szocik ezt folytatják, akkor a parlament négy évig ellenzék nélkül „működik”.

2010. június 20., vasárnap

Két fontos ügy!

A hatalmi ágak alkotmányos elválasztása, a jogalkalmazás függetlensége; a véleménynyilvánítás, a sajtó szabadsága

Amit a hatalomra került Fidesz eddig művelt, az a legpesszimistább várakozásokat igazolta: a kormányzat még föl sem állt, már hozzákezdtek - nyilván gondosan és jó előre kidolgozott elképzeléseket megvalósítva - a közélet totális megszállásához, akár az alkotmány naponkénti babrálásával is. Teljesen igaza van Vásárhelyi Máriának, amikor azt mondja: a Fidesz gyarmatosítóként viselkedik.
A parlamenti ellenzék gyenge, koncepciótlan, karaktere bizonytalan. Az LMP fontos ügyekben a Fidesz csatlósaként viselkedik, az MSZP minden szempontból szétesettnek tűnik: nem vállalja az elvi természetű konfliktusokat - olyan törvények megvitatásában volt "partner", teljesen értelmetlenül, amelyeket úgy kellett volna elutasítania, hogy például módosító javaslataival sem vesz részt annak a látszatnak a megteremtésében, mintha Magyarországon működnék a parlament. A szocialisták eddigi magatartása egyszerűen szánalmasnak mondható, Fideszt támadó megnyilvánulásaik pitiánerek, kontraproduktívak (Szijjártó modorában nincs értelme a Fideszt támadni! – ld. például Török Zsolt legutóbbi szövegét arról, hogy megérti, ha az Orbán családnak pénzre van szüksége…).
Ilyen körülmények között minden korábbinál fontosabbak a civil társadalom demokrácia melletti kiállásai.

1.

A kormányra került Fidesz vezető politikusai folytatják azt a visszataszító hecckampányt, fenyegetőzést, amelyet még ellenzékben kezdtek el; naponta fogalmaznak meg „feladatokat” a jogalkalmazók számára. Megnyilvánulásaikkal durva nyomás alá helyezik az elvben független igazságszolgáltatást - végtelenül szomorú, hogy a lelépő köztársasági elnöknek ehhez szava sincs.
Különösen kirívó az az eszelőséggel határos, gátlástalan és karaktergyilkoló szándékú fenyegetőzés, amelyet Gyurcsány Ferenc ellen folytatnak. A kormányzat magatartása azt eredményezheti, hogy egyrészt a jogalkalmazás még megmaradt hitelessége is elveszik, másrészt olyan atmoszféra alakul ki, amelyben akár jogszerű eljárások is a koncipiáltság gyanújába keveredhetnek.
A témával kapcsolatos nyilatkozat ismertetése:
A magyar értelmiség számos jeles képviselője írta alá azt a felhívást, amely a „szabadság védelmére” hív föl: „a demokratikus jogállam magyar híveit növekvő aggodalommal tölti el, hogy az országgyűlési választás nyertesei a kormányváltást 'forradalomnak' tekintik, a politikai ellenfél választási vereségét pedig alkalomnak az ellenféllel való leszámolásra. Az 'elszámoltatás' fogalmában összemossák a bűncselekményekért való jogi felelősségre vonást a másfajta politika egzisztenciális szankcionálásával, s ez jogállamban megengedhetetlen".
A Fidesz frakcióvezetőjének korábbi nyilatkozatát követően most Kövér László fenyegetőzött Gyurcsány Ferenc korábbi miniszterelnök elleni eljárással, a politikai ellenfélnek a közéletből való erőszakos eltávolításával. A negyvenes évek végén is így kezdődött a demokrácia felszámolása, és nem lehet kétségünk afelől, hogy a politikai ellenfélnek a közéletből való eltávolítása ezúttal is hasonló célt szolgál. A demokratikus jogállam magyar híveiként tiltakozunk a Fidesz „elszámoltatási” kampánya, a vezető Fidesz-politikusok fenyegető nyilatkozatai ellen, és felhívunk mindenkit a szabadság védelmére”, áll a felhívásban.

Felhívom a figyelmet a csatlakozás lehetőségére: demokracia2014@gmail.com

2.

Úgy tűnik, a média teljes kontrollját célzó elképzelések váltják ki az első, remélhetően igazán komoly ellenállást - a szakmában és a civil társadalomban is. Fontos volna Sólyom mielőbbi megszólalása - dehát ebben csak reménykedni lehet.
Viszonylag rövid, tömör állásfogalásában az EKI vetette alá a legkomolyabb bírálatnak az ismertté vált elképzeléseket. Kiadott közleményében - Nyílt levél a törvényhozásnak a média szabályozásáról szóló alkotmány- és törvénymódosító tervekről - a javaslatok visszavonására szólít föl.

Fontosnak gondolom, hogy minél többen ismerjék meg ezt a levelet - tegyük meg hát érte, amit tehetünk!

2010. június 19., szombat

Recrudescunt vulnera...

Nolblogról távozóban, egy kis személyes
Igen: recrudescunt vulnera - legalábbis bennem. Azon kapom magam, egyre gyakrabban, hogy a külvilágra, pontosabban a magyar közélet eseményeire, a hatalmon lévők megnyilatkozásaira úgy reagálok, mint megboldogult ifjúkoromban nem is Kádár vagy Aczél, hanem Komócsin, Gáspár vagy Biszku elvtársak útmutatásaira… Elfordulok, szemem becsukom, fülem bedugom, s csak néha nézek-fülelek körül, ellenőrizvén, hogy még mindig olyan-e a világunk, amilyentől csak undorodni tudok.
Annak idején azért néhány „komcsira” (semmit sem feledve, meg sem is bocsátva!) - például Nyersre, Fehér Lajosra, Fockra, Pozsgayra vagy akár a külügyes Horn Gyulára - tudtam hányinger nélkül is figyelni, és Kádár is jóval bonyolultabb gondolatokat, érzelmeket váltott ki belőlem, semhogy azokat egyetlen szóval megnevezhessem. Megöregedtem: a mai hatalomban és környékén embert nem találok, akitől ne fordulna föl a gyomrom… Ha például a fideszes média hangjának megfelelőit akarom, mazochista módon, magamnak fölidézni, bizony nem a (konszolidált) Kádár-korból, hanem a negyvenes-ötvenes évek sajtójából kell anyagokat keresnem.
Undorodom.
De nem úgy, kamaszos gyűlölettel is eltelve, mint az 56 utáni megtorlásoktól; nem is úgy, mint a Tiszatáj vagy a Mozgó Világ ismétlődő baszkurálásaitól vagy filozófusok megfenyítésétől, kitessékelésétől fölháborodva; diákok, munkások időnkénti fölpofozásától, bebörtönzésétől földühödve - ó nem. Az az undor tartást, öntudatot, mondhatni, életkedvet adott - másnak, igen: különbnek éreztem magam környezetemnél. Magatartásom egészen fiatal koromtól tudatos volt: semmi sem kellett a hatalomtól, amelyet nem tartottam legitimnek.
Ezt a mostanit legitimnek tartom, természetesen - de ettől még undorodom. S ez az undor keserűbb, mint a régi (megöregedtem), mert valahogy reménytelenebb. Pedig nem fog ez így maradni, talán nem is fog nagyon sokáig tartani.
Undorítónak tartom azt, ahogy a fideszes hatalom berendezkedik - totalitásra törve. Undorodom attól, ahogy sokan behódolnak. Undorodom a hatni képes alternatíva, a polgári szellemű ellenállás hiányától, gyöngeségétől.
De majd elmúlik ez az undor - ha másképpen nem, hát velem együtt. Mert bár a Fidesz mintha kifejezetten ügyelne például arra, nehogy másoknak is elfogadható embert juttasson pozícióba, s ahogy berendezi a maga hatalmát az országban (támaszkodva a 2002-től kiépített-megőrzött „árnyékállamára”), az leginkább azt idézi föl, ahogy 1945-től a kommunisták vették birtokba az országot: kihasználva a demokrácia adta lehetőségeket is, hogy aztán megteremtsék diktatúrájukat - a Fidesznek azért ez nem fog menni.
Fájdalom: nem azért, mintha nem volna hajlamuk rá, nem is azért, mintha a honi demokraták ereje, elszántsága elegendő volna az eredményes ellenállásra - egyszerűen a nemzetközi összefüggések ítélik kudarcra a fijjug törekvéseit.
Ez is valami: sok példa amúgy sem volt még arra, hogy a külső körülmények a magyar demokrácia megteremtésének-megőrzésének-megvédésének kedveztek volna…

2010. június 17., csütörtök

Orbán Viktor "megemlékezett"

A gesztus és a beszéd üzenetei

Egy beszámoló:
A gesztusról:
A Magyar Köztársaság és az Országgyűlés elnöke közösen emlékezett, Nagy Imre szobránál – I. Orbán Viktornak azonban fontos volt, hogy ne legyen jelen. Mert nincs semmi baj azzal, ha „a még élő 56-os hősökkel” (?!) akar együtt emlékezni – eleget tehetett volna a protokollnak (bár talán többről is van szó, mint csupán protokollról) és aztán mehetett volna a nemzet bölcsével emlékezni. De ő nem akart a többi „közjogi méltósággal” (brrr – de undorítóan feudális bűzű ez a bambaság!) együtt szerepelni.
Ennek a gesztusnak az értelmezési lehetőségei – megítélésem szerint – a következők:
1.
Aktuálpolitikai okokból (Orbánnal összefüggésben elviekről komikus volna beszélni) június 16-án sem akart miniszterelnökként, hivatalos minőségében kommunista hősre emlékezni.
2.
A maga módján üzenni akart a kellemetlenné vált (ellenfelének azért mégsem tekintheti!) Sólyom Lászlónak, aki egyébként maga teremtette meg a szokást, hogy ünnepélyes alkalmakkor is bojkottálják egymást a „közjogi méltóságok” – Sólyom, amikor csak tehette, elkerülte, hogy Gyurcsánnyal együtt mutatkozzon. A nyilvánvalóan kegyvesztett Sólyom ilyetén megalázása ugyan piti dolog, de Őfelsége nem az az ember, aki képes kihagyni a lehetőséget, ha valakit megalázhat.
3.
A hivatalos megemlékezésen ott voltak a szocialisták képviselői – Orbán vélhetően hosszabb távon is kerülni fogja, hogy „komcsikkal”, „idegenszerűekkel” jelenjen meg, különösen „nemzeti” alkalmakkor.
4.
I. Orbán Viktor nem egy a "közjogi méltóságok" közül - nem a hivatalosakkal, hanem magukkal a zemberekkel vállal közösséget - ahogy azt a Történelem Ura diktálja neki.
5.
Nem mellékes, hogy pont Borosst és társaságát tisztelte meg; nyilvánvalóan üzent ezzel azoknak, akik éppen ezen a napon tiltakoztak Borossnak és társaságának ama tevékenysége ellen, amelynek következtében nemzeti hősöknek hazudott nyilasokat temettek 56 mártírjai közé. Egy a tábor!
A beszédről:
1.
Többszöri elolvasás után nem maradhatott bennem kétség: I. Orbán Viktor 2010. június 16-án, Nagy Imre kivégzésének napján a mártír miniszterelnök nevét ki sem ejtette! A beszédből kiderül: az "emlékező" számára ez a nap nem Nagy Imréről szól, hanem arról, hogy 1989-ben ezen a napon jelentette be "trónigényét" - "hazazavarván" az oroszokat...
2.
A fenti értelmezést megerősíti, hogy 56 folytatását 1989-ben, majd első trónra lépésének idejében látja: "1956 emléke mutatta az irányt 1989-ben ahhoz, hogy hazaküldjük az idegen katonákat, szabadságot és demokráciát teremtsünk Magyarországon. 1998-ban abban segített, hogy közös értékeink mentén megkezdjük /?!/ a polgári Magyarország építését." S a végső győzelem: "... idén áprilisban példátlan összefogással, kétharmados forradalommal megdöntsük a régi rendszert, hogy újat tudjunk alapítani." A közbülső időszakban "kizökkent az idő", amelyet aztán, a zemberek kívánságának megfelelően, idén tavasszal Ő Maga tolt helyre, a Történelem Urának útmutatása alapján...
3.
Az 1956-ot megelőző időszak jellemzésekor nagyjából azokat az elemeket használta, amelyekkel 2002 óta folyamatosan támadták - példátlanul becstelen módon! - az általa illegitimnek nyilvánított kormányzatokat. És viszont: a "kizökkent idő" nyolc évéről úgy beszélt, mintha a Rákosi-korszakról szólna. Ilyen módon megteremtette az egész időszak történetének ama narratíváját, amelyet a magukat 56-os hősöknek képzelgő figurák - Gonda, Satu - meg olyanok, mint Toroczkai, Morvai és a többi kitűnőség is lankadatlanul hirdet. (Ebben az olvasatban lehet aztán 2006 őszének martalócait ártatlan áldozatoknak, a törvénysértésektől sem mentes, ám egészében jogszerű és általában véve türelmes rendőri fellépést véres rendőrterrornak minősíteni.)
4.
"1956 hősei egy olyan Magyarországot akartak, ahol van remény, ahol van jövő, ahol Magyarország a magyaroké" - ez tudatos rájátszás a Jobbik szlogenjére. A cél - az egy a tábor összetartása - szentesíti az eszközt... Ez a retorikai kalandorkodás nem előzmények nélküli - emlékezetes például az a "kitartásozás", amelyet "kedvenc" rádióműsorában, a Vasárnapi újságban produkált.
5.
Az egész beszéd keretét, retorikai vázát olyan szólamok adják, amelyek - mert megszállottságról, hovatovább eszelősségről árulkodnak - a legkomolyabb aggodalomra adnak okot, már ami a magyar miniszterelnök beszámíthatóságát illeti. Ilyeneknek tartom a következőket:

- "hazaküldjük az idegen katonákat" - ez nevetséges;

- "1998-ban ...megkezdjük a polgári Magyarország építését" - komikus, szánalmas hazugság, amelyet ha komolyan gondol - vele kezdődik az időszámítás... - nagyon nagy a baj;

- "idén áprilisban példátlan összefogással, kétharmados forradalommal megdöntsük a régi rendszert, hogy újat tudjunk alapítani" - ennek az elképesztő ökörségnek makacs ismételgetése nagyon aggasztó. És persze lehet töprengeni annak a környezetnek az intellektuális és morális minőségén, amely az ilyen és ezekhez hasonló rossz szándékú bornírtságokat - meggyőződésből vagy haszonlesésből, oly mindegy - ünnepli.

2010. június 16., szerda

Kárpátia az iskolában...




...mint szaros csizma terített asztalon!


Nem volna helyes, ha állami/önkormányzati intézmények vezetői, miniszterek, polgármesterek, jegyzők stb. különböző ügyekben - például abban, kiknek adjanak-ne adjanak teret állami/önkormányzati intézményekben - holmi politikai, esztétikai, erkölcsi ítélőbírákként dönthetnének (bár ennek általánossá válására a jelen kormányzat bizonnyal törekedni fog). Tág határok között kell érvényesülnie az esélyek egyenlőségének, az állami-önkormányzati semlegességnek.
Nem az a bajom tehát, hogy a Kárpátia-szerű "nemzeti rock" a maga végtelenül primitív zenéjével és bamba-bunkó szövegeivel maga a tömény giccs; nem csupán a "nemzeti", hanem a lakodalmas rock is giccs - utóbbit mégsem tiltanám ki például a művelődési házakból. A lakodalmas rock ugyanis nem nemzetgyalázó, nem nemzetellenes...
Ám mindennek van határa - legalábbis normális országokban. A "nemzeti rock" általános jellemzője - a bamba-uszító szövegeken és az álnépies zenén kívül - az irredenta-soviniszta irányultság. A "tábor" szélén kifejezetten náci-nyilas orientációjú bandák "muzsikálnak". Nem lehet figyelmen kívül hagyni azt a környezetet sem, amelyben ez a "művészet" otthont talált: a neonáci-újnyilas médiát, netvilágot, amelyben mindennapos az ocsmány zsidózás, cigányozás, buzizás, oláhozás, tótozás stb.
Normális demokráciákban ilyen "művészet" aligha jelenhet meg az állami/önkormányzati szférában. Nálunk jó ideje általánossá vált e bandák befogadása - ma már a nagy fővárosi intézményekben is meglehetős rendszerességgel léphetnek föl. Ez végtelenül szomorú, ráadásul azzal kell számolni, hogy az új hatalom nem csupán tűrni, hanem támogatni is fogja, hivatalos kultúrájának részévé teszi a "nemzeti művészetet" - hiszen sok szavazója, főleg a fiatalabbak közül ennek a "kultúrának" a neveltje...
Nem tudom azonban, volt-e már példa (s ha igen, mennyi) arra, hogy ilyen "nemzeti" banda iskolát gyalázhat meg: én most találkoztam ezzel a jelenséggel, és rendkívül súlyos dolognak tartom.
Ifjúság elleni bűncselekménynek - a szó pedagógiai és morális értelmében.
Az iskola névadójáról: Kiss Árpád életművéről
A kárpátiázás meggyalázza a névadó emlékét is.

2010. június 14., hétfő

Jellemző abszurditás

Kövér (ill. a Fidesz) megint a Magyar Hírlapból üzent a zembereknek... Nem is akármit: A politikai oldalak közötti normális párbeszéd kialakulásához Gyurcsány Ferencnek el kell tűnnie a közéletből - jelentette ki Kövér László a Magyar Hírlapnak adott interjújában. A Fidesz választmányi elnöke szerint a volt miniszterelnök jelenlétével az MSZP egy antidemokratikus erő, amely "folyamatosan veszélyt jelent a magyar társadalomra, a nemzeti integrációnkra, valamint az állam stabilitására".
Közveszélyes az a hatalom, amelyet ilyen engesztelhetetlen bosszúvágy fűt, amely képtelen megbocsátani egykori vereségét. Közveszélyes az a kormányzat, amely ennyire nem tartja tiszteletben a hatalmi ágak elválasztásának klasszikus polgári alapelvét. Közveszélyes az a köztársasági elnöki magatartás is, amely immár hosszú ideje szó nélkül hagyja e jelenségeket. És közveszélyes lehet az az "ellenzék", amely elvi alapkérdésekben sem képes világos alternatívát megjeleníteni.
Viszont mulatságos (persze, amolyan magyar módra), hogy pont Kövér beszél a "politikai oldalak közötti normális párbeszédről" - igaz, az sem volna jobb, ha maga Orbán vagy papagájkommandója tenné... Azon pedig már-már hahotázni kell - ha van a zembernek "magyaros" humorérzéke -, hogy e témáról Széles lapjában, Szentesi Zöldi, Stefka, Huth, Szentmihályi Szabó Péter, Bayer Zsolt, Szajlai Csaba ésatöbbi, ésatöbbi társaságából beszél a Fidesz egyik meghatározó politikusa...
Jó volna, persze, hogy jó volna a "normális párbeszéd" - ám annak egyik nyilvánvaló alapföltétele a mai, egyatáboros Fidesz civilizálódása; s az bizony el sem képzelhető a kétharmados többséget szerzett párt teljes vezetésének távozása s a párt politikájának radikális megújítása nélkül.
Ennyit a normális párbeszéd esélyeiről - ami a belátható jövőt illeti...
Vö.: Kövér Lászlónak el kell tűnnie a közéletből
Részlet:
Mielőtt bárki előállna a szokásos lapos bölcsességgel, hogy egy társadalom állapotáért első helyen mindig a kormányzó erők felelősek: nem ugyanaz a felelőssége annak, aki alkalmatlan a feladatára – el is nyerte érte méltó büntetését –, és annak, aki módszeresen, célirányosan és tudatosan pusztít. Józanságot, erkölcsöt, beszédet, viselkedést, normákat, demokratikus készségeket, egyént és közösséget, mindent és mindenkit, ami és aki az útjában áll.

2010. június 11., péntek

Az Alkotmánybíróságról

Fontos állásfoglalást tett közzé az Eötvös Károly Intézet. Kérem, aki egyetért vele, küldje el ismerőseinek!
Veszélyben az Alkotmánybíróság függetlensége
Az Országgyűlés pár napon belül szavaz arról az alkotmánymódosítási javaslatról, amely át kívánja alakítani az alkotmánybírákat jelölő parlamenti bizottság összetételét.
A jelenlegi jelölési szabály szerint a jelölőbizottságba minden frakció egy képviselőt küld. Ennek a kivételes alkotmányos előírásnak a mai helyzetben az az értelme, hogy az alkotmánybírák megválasztásakor a kormányoldal kétharmados többsége mellett is együttműködésre kényszerül. A kétharmados kormánytöbbség sem tud ugyanis alkotmánybírává választani olyanokat, akiket nem jelöl a frakciónként egy-egy tagból álló jelölőbizottság.
A benyújtott alkotmánymódosító javaslat a frakciók létszámarányához igazítja a jelölőbizottság összetételét. Ezzel ugyanannak a politikai erőnek lesz joga alkotmánybírót jelölni, amely egymaga meg is tudja választani. A jelölés és a választás jogát az alkotmánymódosítás össze fogja olvasztani. Mindez az utolsó féket is kiiktatja a választási folyamatból: a kormánytöbbség az ellenzéki erők teljes figyelmen kívül hagyásával jelölheti és választhatja meg a neki tetsző személyeket.
A javaslat cinikus indokolása szerint az alkotmánymódosítás az Alkotmánybíróság önállóságát, függetlenségét és folyamatos működőképességét hivatott szolgálni, biztosítja „a politikai egyeztetések lefolytatásának megfelelő kereteit” (Az Eötvös Károly Intézet kiemelése). Ezzel szemben valójában az új szabályozás rombolja az önállóságot, a függetlenséget és szükségtelenné tesz bármiféle egyeztetést vagy konszenzuskeresést. Az AB függetlenségének a választási eljárásban rejlő garanciáját megszünteti. Lehetővé teszi, hogy a kétharmad birtokában lévő kormányoldal számára kedves emberekkel töltse fel az alkotmányvédő testületet, amelynek függetlensége így jelentősen meggyengül. Mivel az alkotmánybíráskodás fogalmi eleme, hogy ezt a tevékenységet független bírói testület látja el, az Alkotmánybíróság függetlenségének csorbítása az alkotmányvédelem intézménye lényegével ellentétes. Az alkotmányvédelem gyengítése a jogállamiságtól távolítja el az ország működését.
A kormánytöbbség azon túl, hogy szabadon, érdemi szakmai és politikai egyeztetés nélkül is módosítani tudja az alkotmány szövegét, az alkotmánymódosítással azt a jogot is magának követeli, hogy az alkotmány értelmezésére és kikényszerítésére hivatott Alkotmánybíróságot is uralhassa.
A kormánypártok könnyűszerrel elfogadhatják e módosítást. Ebben a helyzetben csak arra figyelmeztethetünk, hogy az alkotmányvédelem meggyengítése a parlamenti többség legitimitását is veszélybe sodorja. Érdemes ezért a döntés előtt a döntés következményeit számba venni.


Budapest, 2010. június

2010. június 9., szerda

Már bocsánat...

Az "új Országgyűlés (...) megkövet minden ártatlan áldozatot (...) és bocsánatot kér az ország mindazon polgárától", akiknek a 2006. augusztus 20-i tűzijátékkor, vagy 2006. őszi zavargások közben "alkotmányos alapjoga, illetve személyhez fűződő joga sérelmet szenvedett."

Ha már így belejött a társaság: nem kellene bocsánatot kérnie azért az (Európában pédátlan) utolsó uszításért, amelyet a 2002-es választási vereséget követően folytatott? Azért, hogy 2006-ban a "polgári körökben" fölnevelt és edzett hordákat uszított a kormánypártokra, a rendőrségre, a Magyar Köztársaságra? Azért, hogy az ugyancsak a "polgári körökből" önállósult neonácikkal-újnyilasokkal máig "piszkos szimbiózisban" él..? Az alvilági jellegű médiabirodalmáért..? A naponkénti mocskos hangú gyalázkodásért, rágalmazásért, fenyegetésért?!

Nem kellene bocsánatot kérni azért, amiért "polgári körösök", ifjú fideszesek újnyilasokkal, neonácikkal közösen rendszeresen megzavarták a nekik nem tetsző rendezvényeket? Korlátozták alkotmányos jogaikkal törvényesen élő emberek mozgását, fenyegették, köpködték, dobálták (zöldséggel, gyümölccsel, üres és teli palackokkal, kövekkel, Molotov-koktélokkal) őket?

Nem kellene bocsánatot kérnie például Lázár Jánosnak, amiért annak idején lelkesen szónokolt egy olyan tüntetésen, amelyen képviselőtársa akasztását képzelegték a derék "kórházmentők"?! És sok-sok fideszes meg keresztény képviselőnek például azért, amiért vihogva élvezték, hogy az általuk fölheccelt csőcselék kormánypárti képviselőtársaikat köpködi, kórusban szidalmazza, fenyegeti?!

Nem kellene bocsánatot kérni a ...?

Tudom, tudom, tudom: az ilyen társaság nem szokott bocsánatot kérni saját gyalázatosságaiért. Egyáltalán: őszinte bocsánatkéréshez némi lelkiismeret szükségeltetik, az pedig ennnek a brancsnak nincsen. De jön még kutyára dér (már bocsánat, kedves kutyák, a méltatlan említésért!)...