2010. november 28., vasárnap

(Új)nyilas keresztek köztereinken

Megrontott karácsonyok: (új)nyilas keresztek köztereinken - ismét.

Megrontott-megromlott ország karácsonyai lehetnének-e másmilyenek?

Mindig is taszított a karácsonyi bevásárlási láz, az ájtatoskodás, a szeretet, a hit színlelése (a képmutatás legvisszataszítóbb fajtája), ugyanakkor mindig is megérintett a folyton rohangáló emberek csendre, békességre, nyugalomra, szeretetre való vágyakozása.

Néhány éve az eszelős nyüzsgés sem takarhatja el - senki elől! - a béke és szeretet ünnepének évenkénti nyílt színi meggyalázását. Föltételezem, különösen fájhat e gyalázat a hívő keresztényeknek.

Tényleg fáj? - akkor talán tiltakozhatnának is; ha máshol, másnak nem, hát templomaikban, papjaiknak, egyházaiknak szólván.

A Jobbik folytatja adventi keresztállításait

Annak a pártnak a politikusai beszélnek ilyenkor (is) a kereszténységről, amelynek a zsidózáson-cigányozáson-buzizáson-oláhozáson stb.-n kívül nincs érdemleges üzenete. Annak az újnyilas pártnak a képviselői szenteskednek a nyilvánosság előtt, gazember papok által "megáldva", amelynek parlamenti képviselői hetente rendeznek aljas kirohanásokat az emberség, a becsület ellen - s tehetik mindezt a kormány(párt) képviselőinek cinkos hallgatása vagy éppen hangos helyeslése (Pörzse-Halász - szeánsz) közepette.

Évek óta zajlik nálunk ez a gyalázat, a keresztnek, a kereszténységnek ez a fenyegető szándékú, ocsmány meggyalázása - s az egyházak (amelyek mindig készek a liberalizmus kritikájára) a kormány képviselőihez hasonlóan cinkosok módjára hallgatnak, miközben mindig vannak papjaik, akik "megáldják" az (új)nyilasok keresztjeit.

Mert erről van szó, évek óta: a Jobbik keresztjeinek semmi köze semmihez, ami kereszténység, ami humanista tartalom. Illetve: megcsúfol mindent, ami keresztényi, ami humanista.

Az újnyilasok által állított fatákolmányok nem Krisztus-keresztek: akárhány pap sátánkodik körülöttük, (új)nyilas keresztek maradnak.

*

Emlékeztetőül: Egy tiszta hang

2010. november 25., csütörtök

Közös "kultúrpolitika"

Kísértet járt hétfőn a parlamentben: a neonáci-újnyilas szellemiségű "kultúrpolitika" kísértete. Azon a visszataszító szeánszon (szellemidézésen) jelent meg, amelyet az újnyilasok képviselője, Pörzse Sándor és a kormány "kultúráért felelős" államtitkára, Halász János rendezett. (Előzmény: Züllött összjáték)

Ha komolyan belegondolunk, azt kell mondani: az új parlament megalakulása óta kísértetek járta hely. Múltunk legocsmányabb kísérteteinek fagyos leheletét érezhettük mindannyiszor, amikor a jobbikos képviselők arcátlan kirohanásait az elnök és a kormány(pártok) képviselői föltűnő "toleranciával" kezelték.

Eddig is világos volt (régóta az), hogy a Fidesz és a Jobbik között nincsenek elvi nézetkülönbségek. Nem azért, mintha a Fidesz is (következetes) neonáci-újnyilas párt volna, hanem azért, mert tökéletesen elvtelen (amorális): ezért aztán lehetetlen vele elvi harcba bocsátkozni. A nyílt színen hol hevesebben, hol csendesebben vívja a maga bandaháborúját az egyatábor szélére került Jobbikkal - de elvi elhatárolódást sosem kockáztat meg. Talán mert maga is érzi: hitelesen nem is tehetné. No meg maga sem tudja, híveinek mekkora részét veszítené el... S miközben az erre kíváncsi közönség szórakoztatására a két párt (az egyatáboron belül) balhézik egymással, a valóságban - parlamentben, önkormányzatokban, közös médiabirodalmukban - együttműködésük lényegében zavartalan.

Ennek az együttműködésnek vagy legalábbis "kölcsönös megértésnek" olyan érzületi közösség az alapja, amelyhez hasonlót Európa demokratikus pártjai esetében nem találunk. E közösségnek mindeddig talán legvisszataszítóbb megnyilvánulását láthatták-hallhatták az érdeklődők 22-én, a Pörzse-Halász kettős döbbenetes szeánszában.

Aki tudott bármit is korábbi magatartásáról, azt Pörzse aligha lepheti meg: ismert volt féktelen agresszivitása, föltűnő műveletlensége, sőt: ostobasága. Az agresszív ostobákra jellemző magabiztossággal vezette elő hibbant azonnali kérdését - gyalázva Alföldit, a liberálisokat stb. Mindenesetre már-már kedvesen bájos volt a pillanat, amikor magyar kultúrát védő hevületében lejuliskázta a János vitéz Iluskáját.

Demokratikus kormány képviselője röviden, határozottan visszautasította volna az újnyilas-neonáci szellemiségű "kultúrhandabandát". Halász János azonba nem demokratikus kormány államtitkára - ez, ha máshonnan nem, hát onnan tudható, hogy fölháborító válasza óta még mindig nem váltották le.

Halász szövegében megnyilvánult az a szélsőjobbal való érzületi közösség, amelyről fentebb szóltam. Nincs ezzel egyedül a Fideszben, nem is volna érdekes - ha éppen nem ő volna a "kultúráért felelős" államtitkár. Pozíciója azonban különösen súlyossá teszi azt a kihívó pimaszságot, ahogy elvállalta az újnylasokkal való érzelmi közösségét (és persze figyelni kell arra is, ahogy ezt képviselőtársai ünnepelték); azt az ostobaságot, ahogy azonosította magát egy fajankó "értékítéleteivel"; azt a hitványságot, jellemtelenséget, ahogy fenyegetőzött és ahogy csak úgy, az öncélú gyalázkodás szándékával belekevert néhány embert a Pörzsével közösen ocsmánykodott sárba.

Megint úgy kell éreznünk: határhoz érkeztünk. Ha ezt a halászi magatartást a magyar kultúra szereplői nem képesek, nem hajlandók nagyjából egységesen visszautasítani, akkor ma rosszabbak kulturális életünk viszonyai, mint a konszolidálódott Kádár-korszakban.

Nem hiszem, hogy normális volna minden további nélkül tudomásul venni a Fidesz és a Jobbik közös "kultúrpolitikáját"; csak úgy lenyelni ezt a gazemberséget. Nagyon határozott, szolidaritást és közéletünk iránti felelősséget tükröző tiltakozásra van szükség! Nem hiszem, hogy normális dolog volna a továbbiakban Halász államtitkárral egyáltalán szóba állni.

Mert Halász szereplése, különösen pedig pozíciójában való megtartása azt üzeni, hogy TGM-nek van igaza:

"Evvel a rezsimmel az együttműködés képtelenség. Csak az engedetlenség, az ellenállás, az érintkezés kerülése lehetséges".

2010. november 16., kedd

Bandauralom

A demokrácia a közösen elfogadott, az európai kulturális fejlődés eredményeihez igazodó (humanista) nyilvános szabályokhoz való önkéntes alkalmazkodáson alapul. Ha a hatalomból, egyes csoportokból hiányzik az önkéntesség, akkor a szabályok betartását a társadalom demokratikus többsége kikényszeríti.

A mai Magyarországon nincs ilyen többség - szabad a gazda!

A jelenlegi magyar hatalom úgy "játszik" (mert teheti!), ahogy banditák fociznak: a számukra terhes, ám kétségtelenül igazságos, helyes bírói döntés után megkergetik, megverik a bírót. Minél igazságosabb az ítélet, annál inkább!

A mai napon az Ogy. elfogadta az alkotmánybíróság jogkörét - látszólag a 98%-os gazemberség elmeszelése miatti bosszúból, valójában sokkal mélyebb okokból és preventív szándékkal - csorbító alkotmánymódosítást. Az igazi szándék: mindenkivel megértetni, hogy reménytelen minden demokratikus ellenállás.

A mai naptól nincs alkotmányunk, csupán kotmányunk.

A mai napon nyíltan kitört a szervezett bandauralom. Meglátjuk, megszilárdul-e. A zemberek többsége - egyelőre - még "bandázik"...

2010. november 9., kedd

Illegitim hatalomgyakorlás

A Fidesz-hatalomtól semmi és senki sincs biztonságban.

Az Orbán-párt csak normasértő üzemmódban képes (hatékonyan) működni.

Szó sincs arról, hogy a jogállam szétesése jó szándékú intézkedések nem kalkulált, nem szándékolt „mellékhatása” volna: nem szétesésről, hanem szétverésről kell beszélnünk. Előre megfontolt, tudatos cselekedetek sora mutatja: a Fidesz szinte kizárólag hatalmának maximalizálására, a demokratikus korlátok (kordonok...) ledöntésére, mindenféle kontroll ellehetetlenítésére (ld. a kormányülések normális dokumentálásának ismételt megszüntetését, a /köz/média, az ÁSZ párturalom alá vonását stb.), a javakkal és az emberekkel való szabad (rabló-) gazdálkodását (garázdálkodását) nehezítő jogállami akadályok eltávolítására törekszik: az alkotmányosság, a jogrend (vélhetően nem részletesen kidolgozott tervek szerinti) szétverése tehát egy antidemokratikus, maffiaszerűen szervezett, keresztapa irányította amorális pszeudopárt belső lényegéből következik; a törvények feletti, jobban mondva a törvények, kötelezőnek elismert normák nélküli működés e hatalom hatékonysága, sőt: puszta léte szempontjából conditio sine qua non.

(Erről bőséges anyag olvasható az Eötvös Károly Intézet honlapján.)

Furcsa helyzetben vagyunk: aki kicsit is figyelte, mi történik mostanában, aligha lepődhetett meg azon, hogy Orbán Viktor és zemberei rátámadtak az alkotmánybíróságra is. És mégis: hiába minden tapasztalat, az ember újra meg újra meghökken a másoktól nem tapasztalt vad gátlástalanságon, amoralitáson. Hiába szokhatott hozzá mindenki a fideszes törekvések legitimálását célzó, fájdalmasan lebutított vagy éppen kihívóan pimasz üzenetekhez („elfáradt az alkotmány”, „ha az alkotmánybíróság nem tudja valaminek az alkotmányellenességét megállapítani, akkor az nem alkotmányellenes”, „a régi szabályok akadályozzák az új célok megvalósítását”, „vége annak az időnek, amikor a magánérdek fontosabb volt a közérdeknél”, „a jogállam megszilárdulásával az Ab. ilyen széles hatásköre indokolatlanná vált /arcátlan orwelli duma!/”, „a Fidesz az emberek igazságérzetének oldalára állt a ’régi’ és az ’új korszak’ szabályai között feszülő konfliktusban”, „fel lehetett volna függeszteni az Alkotmánybíróság gazdasági alkotmányossággal kapcsolatos jogkörét a rendkívüli gazdasági helyzetre hivatkozva” /mármint arra a rendkívüli helyzetre, válságra hivatkozva, amelyet éppen a Fidesz szándékozik előidézni…/ stb. - bizony, még Rákosiék is szofisztikáltabban érveltek önkényuralmuk jogossága mellett!), az a szemérmetlen pimaszság és szervezettség, ahogy most, kormányon is hazudnak, mégis megdöbbent sokakat. Sokan vagyunk, gondolom, akik a Fidesz meg a zemberei helyett is szégyellik magukat: szégyen, hogy Magyarországon ma úgy lehet "politizálni", ahogy a hatalomra került pszeudopárt teszi. De talán még többen vannak, akik nem szégyent, hanem félelmet éreznek: a hol banditák, hol hülyegyerekek stílusában előadott folyamatos és szervezett hazudozás mögül kitetszik a megfélemlítő hatású bunkó gátlástalanság.

(A megfélemlítő szándék egészen nyilvánvaló, hatástalannak sem mondható: gyávaság és sunyi haszonlesés tartja össze az egész, főkutya-alkutya hűbéri láncba szervezett társaságot, s köti hozzá azokat, akik mindenáron érvényesülni akarnak. Tavasz óta a hitványság példátlan dáridóját éljük át!)

És mégis: most mintha túllőttek volna a célon. Az alkotmánybíróság preventív megfegyelmezését célzó (mert hisz nem a különadó a tét, hanem az egész gazdaságpolitika, sőt: a hatalomgyakorlás egész módja!), azóta enyhített, de úgy is arcátlan, demokraták számára tárgyalhatatlan alkotmánymódosítási javaslat mintha minden eddiginél több ember számára tette volna egyértelművé: a Fidesz-hatalomtól többé semmi és senki sincs biztonságban.

Ma sokan mondják, hogy az Ab. lehet az elszabadult Orbán-kormány egyetlen hatásos kontrollja, fékezője; az egyetlen, amely visszaterelheti a hatalmat a demokratikus szabályok korlátozta versengésbe. Nem véletlen hát, hogy Orbánék rátámadtak - mintha meccs közben az egyik, nem mellesleg éppen erősebb csapat egy számára kedvezőtlen, de vitathatatlanul helyes ítélet miatt megkergetné az egyébként előzőleg közösen kijelölt bírót…

A korábbiaknál erősebb és eredményesebbnek tűnő tiltakozás az Ab. hatáskörének korlátozása ellen nyilvánult meg. Kétségtelen, a jogállami intézményrendszernek ma az Ab. az egyetlen „fődarabja”, amelyet még nem tett egészen magáévá az orbáni uralom. De nincs komoly ok abban bízni, hogy az 1996 óta több, politikai megfontolásokból hozott döntésével önmaga tekintélyét csorbító testület - különösen egymagában! - tartósan szembe tud fordulni a jogellenes kormányzati törekvésekkel. Mostani megtámadása mindenkit emlékeztethet arra, hol is lakik napjainkban az úristen - és senki sem tudja előre megítélni, hogy kicsit is vitatható esetekben hogyan fog az Ab. mérlegelni. Mert a különadó ügye annyira egyértelmű volt („javított” formájában is alkotmányellenes), hogy a ma még azért nemzetközi reputációnak örvendő testületből senki sem védhette meg. Igaz, hasonlóan egyértelműnek tűnik a magánnyugdíjak elzabrálásának vagy akár a kezdettől produkált „rapid jogalkotásnak” törvénysértő, alkotmányellenes volta is. Ezért mondom, hogy a tét valójában magának a fideszes uralomnak a legitimitása; s ezért igyekszik az Orbán-kormány - antidemokratikus, hűbéri láncba szervezett, amorális pszeudopártra jellemző eszközeivel - „rendet teremteni”. (Az alkotmánybíróságnak a mai helyzet kialakulásáért viselt felelősségéről lásd Széky János írását: AB, szív - ÉS, 44.)

A megfélemlítés szándéka egyébként általános, a társadalom egészére, illetve morális integritására kényes részére kiterjedő: ezt mérlegelve kell megítélni a közszférában beharangozott elbocsátásokat is. Mivel hír nincs az állami szerepvállalás terjedelmének és mértékének átgondolásáról, alighanem a már megszokott mókának leszünk tanúi: az elbocsátásokat fölvételek követik. Csak a fijjug mindenki másnál határozottabban (züllöttebben) törekednek pártjukhoz hű „közszolgálat” kialakítására: aligha tévedek, ha azt föltételezem: mindenkinek mennie kell, aki abba a gyanúba keveredik, hogy hiú a szuverenitására, és szinte csak olyanok lépnek majd helyükbe, akik ilyesmivel még véletlenül sem lesznek vádolhatók…

Szóval: az Ab. megrendszabályozása mögött egyrészt az a félelem húzódik meg, hogy a magára még valamit is adó testület kénytelen-kelletlen beadványok egész sorának fog helyt adni, mintegy illegitimmé nyilvánítva azt a hatalmat, amely kétségtelenül szándékosan és sorozatosan sérti meg az alkotmányt; másrészt az a szándék, hogy megfélemlítsenek mindenkit, akinek egzisztenciája kicsit is függ az államtól, az önkormányzattól.

Igen: a szavazók valamivel több, mint felével szerzett - legitim! - kétharmados többség birtokában kérdésessé vált a „kormányzás”, a hatalomgyakorlás legitimitása.

Az európai kultúrában - bizonyos történelmi tapasztalatok birtokában - a legitimitás nem lehet egyszerűen társadalmi elfogadottság kérdése: több kell hozzá. (Vö.: "Vannak századok, amelyekben a közvélemény minden vélemény közül a legrosszabb" - Chamfort, 18. sz.) A hosszú fejlődés során kialakult, megszilárdult demokratikus elveknek és gyakorlatnak való megfelelésre is szükség van. Annak elfogadására, hogy a demokrácia a hatalmi ágak megosztásán, a fékek és ellensúlyok rendszerén alapuló szabályjáték, és semmiféle többség sem ad jogot senkinek sem arra, hogy kizárólag a maga kénye-kedve szerint változtasson a szabályokon, ráadásul akár „játék közben” is - hogy aztán az egyoldalúan megállapított normákhoz se tartsa magát… Az önkényt nem fedi el, ellenkezőleg, csak nyilvánvalóvá teszi, ha a hatalom magát tekinti a „közérdek” egyedül hivatott, egyedül felhatalmazott kinyilatkoztatójának. És törvényes sem lesz attól semmi, ha a sorozatos normasértésekhez igazítják a normákat. Alkotmányos sem tud lenni az a hatalom, amelynek a „kormányzáshoz” olyan hisztérikus hangulatra van szüksége, mint a Fidesznek - hogy aztán szíre-szóra alkotmányt módosítson, s az állandó cirkuszolással, handabandázással azt a gyanút keltse a gondolkodni képes emberekben, hogy sötét szándékairól igyekszik a figyelmet elterelni.